Wyższa szkoła recyklingu – co zrobić z nietypowymi odpadami? cz.5

Recykling jest prosty, bajecznie łatwy, mówią nam kampanie ekologiczne, plakaty na ulicach, spoty w TV i w necie. Ok, zgoda jest prosty jeżeli dotyczy materiałów przetwarzanych na szeroką skalę. To nie żadna filozofia wrzucić szkło, plastik i tekturę do odpowiedniego pojemnika. Ale co zrobić, jeżeli w naszym domu znajdują się odpady nietypowe, które nie do końca pasują do prostego podziału? Przedstawiam wam Wyższą szkołę recyklingu, czyli cykl wpisów poświęconych recyklingowi next level 😉

Zużyte opony

Z roku na rok zwiększa się w naszym kraju liczba samochodów, a co za tym idzie zwiększa się także liczba opon wyrzucanych na wysypiska. Kto jednak chociaż trochę zna się na ekologii, ten wie, że wszystkie opony zawierają ogromne ilości związków kancerogennych i teratogennych, czyli niebezpiecznych dla zdrowia i nigdy nie powinny być wyrzucane wraz z innymi odpadami na składowiska. Każda opona powinna być poddana procesowi naprawy, jeśli to możliwe, a jeżeli jest już naprawdę wysłużona, wówczas powinniśmy ją odnieść do najbliższego zakładu wulkanizacji. Tam będzie poddana procesowi wulkanizacji, a substancje użyte do jej produkcji zostaną przetworzone na komponent do produkcji nowych opon.

Stare fajerwerki

To odpad z którym należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Jeżeli mamy jakieś niewypały, które znaleźliśmy w piwnicy, bądź na strychu do należy je jak najszybciej i jak najostrożniej przetransportować do łazienki, a następnie zalać wodą i odczekać. Namoczenie substancji wybuchowych zawartych w fajerwerkach sprawi, że zdezaktywują się. Możemy także skontaktować się z policją lub strażą pożarną i zapytać o możliwość utylizacji tego rodzaju odpadów. Niektóre posterunki z chęcią się tym zajmą.

Zużyte kleje przemysłowe

Patrz: Farby i rozpuszczalniki. Niestety w przypadku substancji o skomplikowanej strukturze chemicznej, wyjście jest tylko jedno – rozcieńczyć je, lub odparować z nich wodę, susząc na słońcu. Później pozostaje już tylko skontaktować się z punktem zbioru odpadów toksycznych. Ale dobrą wiadomością jest to, że na każde środowisko takich punktów przypada co najmniej kilka. Poszukaj najbliższego przez internet.