Wyższa szkoła recyklingu – co zrobić z nietypowymi odpadami? cz.2

Recykling jest prosty, bajecznie łatwy, mówią nam kampanie ekologiczne, plakaty na ulicach, spoty w TV i w necie. Ok, zgoda jest prosty jeżeli dotyczy materiałów przetwarzanych na szeroką skalę. To nie żadna filozofia wrzucić szkło, plastik i tekturę do odpowiedniego pojemnika. Ale co zrobić, jeżeli w naszym domu znajdują się odpady nietypowe, które nie do końca pasują do prostego podziału? Przedstawiam wam Wyższą szkołę recyklingu, czyli cykl wpisów poświęconych recyklingowi next level 😉

Przeterminowane leki

Znajdują się u nas prawie zawsze. Leki to jedna z tych rzeczy, których nie kupujemy regularnie, ale z biegiem czasu gromadzi się ich cała masa w naszych szafkach i szufladach. Te przeterminowane są wyjątkowo groźne dla zdrowia. Oczywiście, na wstępie trzeba zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie wolno ich stosować, nawet jeśli są to głupie suplementy diety, czy krople do nosa. Nie mówiąc już o przeterminowanych lekach przeciwalergicznych, czy przeciwbólowych. Te wszystkie nagromadzone medykamenty najlepiej odnieść do pobliskiej apteki. Przedtem jednak warto wyłuskać tabletki z blistrów, albo wysypać ze słoiczka. W ten sposób zmniejszymy objętość odpadu. Po przepłukaniu pod bieżącą wodą, opakowanie natomiast możemy spokojnie umieścić w zwykłym koszu na odpady plastikowe.

Elektrośmieci

Elektrośmieci to problem, który został przez nas zauważony stosunkowo niedawno. Jeszcze kilkanaście lat temu trzymanie starego sprzętu RTV i AGD na strychu lub w piwnicy nie było niczym dziwnym, tak samo jak rozmontowywanie ich na własną rękę. Ale dzisiaj jesteśmy, całe szczęście, już bardziej świadomi konsekwencji, jakie niesie za sobą niewłaściwe traktowanie elektrośmieci. Przede wszystkim, jest to przenikanie substancji trujących do otoczenia. Dlatego dzisiaj w skupie elektrośmieci specjalizuje się wiele skupów złomu. Rozpowszechniona jest praktyka odzyskiwania metali kolorowych ze starych urządzeń, a także przetwarzanie ich na komponenty używane do produkcji następnych. Tak więc, telewizor i pralkę na pewno przyjmie skup, zaś telefon i tablet, nasz najbliższy punkt operatora sieci komórkowej albo sklep branżowy z elektroniką.