Wyższa szkoła recyklingu – co zrobić z nietypowymi odpadami? cz.1

Recykling jest prosty, bajecznie łatwy, mówią nam kampanie ekologiczne, plakaty na ulicach, spoty w TV i w necie. Ok, zgoda jest prosty jeżeli dotyczy materiałów przetwarzanych na szeroką skalę. To nie żadna filozofia wrzucić szkło, plastik i tekturę do odpowiedniego pojemnika. Ale co zrobić, jeżeli w naszym domu znajdują się odpady nietypowe, które nie do końca pasują do prostego podziału? Przedstawiam wam Wyższą szkołę recyklingu, czyli cykl wpisów poświęconych recyklingowi next level 😉

Baterie

W Polsce zużywamy ich około 290 mln rocznie, wliczając w to także małe akumulatorki i baterie od zegarków. Baterie są dla nas niezbędnym źródłem zasilania wielu urządzeń, jednak są bardzo dalekie od bycia bezpiecznymi dla środowiska. Przede wszystkim każda bateria zawiera ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć nie ulegają neutralizacji i redukcji w warunkach naturalnych. Tak samo jak również obecne tam lit i mangan. I tu właśnie zaczyna się zagwozdka: przecież nie wyrzucimy baterii ani do kosza na metale, ani do odpadów mieszanych. Gdzie więc powinny znaleźć się baterie? Najprostszym rozwiązaniem jest zaniesienie ich do punktu zbiorczego. Takie punkty znajdują się w wielu szkołach, urzędach, centrach handlowych i innych publicznych instytucjach. Czasami punkty zbiórki funkcjonują przy centrach złomu. Jeżeli natomiast chodzi o baterie nietypowe, jak baterie Li-Ion od telefonów komórkowych czy akumulatory od laptopów, to obecnie przyjmują je z powrotem sklepy, w których nabyliśmy dane urządzenie. Sprzedawca powinien przyjąć produkt bez jakichkolwiek trudności, bo taka jest polityka firm.

Oświetlenie

Większość produktów oświetleniowych, których używamy w naszych domach zawiera rtęć. Znajduje się ona zarówno w zwykłych żarówkach, jak i tych energooszczędnych oraz w świetlówkach liniowych. Także halogeny i żarówki LED mają swoje toksyczne komponenty, dlatego ich wyrzucanie do pojemnika na szkło jest niedopuszczalne! Po stłuczeniu uwolnią się z nich wszystkie toksyczne substancje, które następnie przenikną do wody i gleby, mogąc spowodować zatrucie u zwierząt i ludzi, bezpośrednie, lub pośrednie w łańcuchu pokarmowym. Dlatego, także i zużyte produkty oświetleniowe lepiej oddać do punktu, gdzie je nabyliśmy. Podobnie jak w przypadku baterii, także i sklepy z oświetleniem trzymają się obecnie ekologicznej polityki recyklingu.