Warzywa – kilka wskazówek

To, że mamy świadomość wysokiej wartości odżywczej warzyw i owoców, to, że je kupujemy i chcemy przygotować do posiłku to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze jest bowiem wiedzieć jak je przygotować. Przypomnijmy, że nieumiejętne przyrządzenie potraw zawierających warzywa i owoce może doprowadzić do wyeliminowania z potraw najważniejszych wartości odżywczych i witamin. Warto więc stosować się do kilku wskazówek dotyczących przygotowania posiłków z warzyw.

Kiedy umyjemy warzywa dokładnie pod bieżącą wodą i mamy zamiar je obrać ze skórki, pamiętajmy by robić to jak najcieniej, ponieważ to właśnie pod skórką ulokowanych jest najwięcej witamin potrzebnych dla naszego organizmu. Kiedy chcemy obrać warzywa, a następnie je posiekać, czy pokroić, używajmy do tego celu jedynie narzędzi ze stali nierdzewnej. Zwykłe żelazo zwyczajnie niszczy witaminy, a szczególnie witaminę C.

Kiedy mamy obrane warzywa – opłukujemy je pod bieżącą wodą i szybko wycieramy. Starajmy się nie doprowadzić do sytuacji, kiedy warzywa są długotrwale moczone. Dochodzi bowiem wtedy do wyjałowienia warzyw z cennych składników mineralnych. Warzywa liściaste, takie jak sałata, kapusta, szpinak, botwina, powinno się płukać dokładnie liść po liściu, ponieważ gromadzi się tam najwięcej zanieczyszczeń oraz ziemi.