Ekologia w Polsce – szanse i zagrożenia

Polska to kraj, który z jednej strony dąży do zachowania najwyższych standardów ekologicznych, jakie pomału stają się czymś oczywistym na Starym Kontynencie, a z drugiej strony wciąż tkwi w beztroskiej nieświadomości. Jakie są szanse na rozwój ekologii w naszym kraju, a jakie czyhają na nas zagrożenia?

 

            SZANSE

 

Jak zwykle, szansa tkwi w przyszłości oraz w ludziach młodych. Co prawda, wedle przeprowadzonych badań, to młode osoby mają największe problemy z zachowaniami proekologicznymi na co dzień, ale jednak edukacja prowadzona w szkołach z czasem zacznie przynosić efekty.

Przede wszystkim zaś nowoczesność nakierowana jest na ekologię – zapanowała swoista moda w tym kierunku. I choć w pędzie życia najtrudniej pamiętać o przestrzeganiu czasem niełatwych, ekologicznych zasad, sam fakt coraz częstszego poszukiwania informacji na ten temat jest sygnałem tego, iż coś się zmienia. Oby przyszłość doprowadziła do wzrostu świadomości ekologicznej oraz wagi tego, aby żyć w zgodzie z nią.

 

            ZAGROŻENIA

 

Niestety, na drodze Polaków stoi też mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim okazuje się, że segregowanie śmieci to tak naprawdę mit – w który niby każdy wierzy, ale jakoś sam się do niego nie stosuje. Większość osób stać jedynie na to, aby oddzielać plastikowe butelki od reszty śmieci i wkładać je do odpowiedniego pojemnika – są z siebie tak dumni, jakby wysprzątali całą Ziemię. A przecież to tylko wierzchołek ogromnej góry lodowej!

Polacy nie mają nawyku wyrzucania tabletek i substancji chemicznych do odpowiednich pojemników. Nie rozumieją, że masowo brane przez nich w sklepach siatki foliowe przeżyją 10 pokoleń i nadal będą wyglądać tak samo. Mamy również problem ze zbytnią rozrzutnością – niby określamy się jako biedni, ale jednocześnie kupujemy zbyt dużo jedzenia i kosmetyków, a potem je wyrzucamy, bo uległy przeterminowaniu. Brak przyzwyczajeń ekologicznych to coś, z czym musimy sobie poradzić w najbliższej przyszłości.