EKO święta, czyli święta z pomysłem

Jak to ktoś, kiedyś powiedział z przekąsem – kiedy gasną znicze na grobach zapalają się światełka na choince. Świąteczny klimat czuć bardzo wcześnie, szczególnie kiedy popatrzymy na wygląd i funkcjonowanie dużych sklepów, które już od połowy listopada zachęcają nas do kupowania bożonarodzeniowych akcesoriów, prezentów i chcą na siłę wprawić nas w świąteczny nastrój. Warto już zawczasu zastanowić się nad tym, czego będziemy potrzebować w tym roku by w naszym domu zagościł świąteczny klimat.

Zamiast plastikowych bombek czy metalicznych folii – do ozdobienia domu i pakowania prezentów wykorzystajmy sposoby łatwe, przyjemne i co najważniejsze w pełni bezpieczne dla naszego środowiska. Zwracajmy też na to uwagę naszym dzieciom, które w przyszłości także będą kultywowały pewne zdrowe nawyki poznane w domu. Ozdóbmy nasza choinkę własnoręcznie przygotowanymi elementami. Przydatne w tym wypadku będą zeszłoroczne kartki pocztowe, klej, nożyczki czy papier kolorowy. Do zapakowania prezentów wybierzmy stare skrawki materiałów, papier ozdobny z prezentu otrzymanego na imieniny, plakat, może nieaktualną mapę czy niepotrzebne i przez nikogo nie czytane komiksy!

Stanowczo odradzamy kupowanie świecących folii, ponieważ jest ona problematyczna podczas recyklingu. Sięgnijmy za to po kawałki sznurków, włóczkę czy rafię do pakowania prezentów – materiał, z których są zbudowane jest przyjazny środowisku. Po rozdaniu prezentów zwróćmy dzieciom uwagę właśnie na sposób, w jaki zostały zapakowane. Świadomość zagadnienia jest krokiem do jego realizacji w przyszłości.