Eko-śmieci… eko-problem

Elektrośmieci to pospolicie używana nazwa na wszelkie stare urządzenia, które działały uprzednio poprzez podłączenie wtyczki do prądu lub też wyczerpane baterie lub akumulatorki. Przedmioty takie winno zbierać się w sposób selektywny i dostarczać do specjalnych miejsc, w których możliwa będzie ich utylizacja bądź poddane zostaną recyklingowi. Jest to niezwykle istotna sprawa, aby nie wyrzucać ich do zwykłych, zmieszanych odpadów, ponieważ elektrośmieci zawierają całą masę szkodliwych substancji, które wyrzucone zwyczajnie do kosza na śmieci wydzielą toksyczne substancje, tj. rtęć, kadm lub polichlorowane bifenyle, które z kolei skutecznie zanieczyszczą środowisko.

Dlaczego mamy tak duży problem, aby oddać elektrośmieci do miejsc specjalnie do tego przeznaczonych? Otóż specjalne pojemniki na spalone żarówki czy zepsute radio nie stoją zwyczajnie obok kontenerów na szkło, plastik czy papier. Musimy się pofatygować do sklepu elektromechanicznego, lub sprzedającego sprzęt RTV/AGD. W większości takich sklepów będziemy mieć możliwość oddania starego sprzętu elektronicznego i będziemy zapewnieni o bezproblemowym jego trafieniu do miejsca utylizacji.

Starajmy się pozbywać niepotrzebnych sprzętów w sposób bezpieczny dla naszego środowiska. Musimy bowiem wiedzieć, że przykładowo elementy, które znajdują się w posiadanych przez nas sprzętach, a które mają funkcje chłodzące i izolujące polichlorowane bifenyle (PCB), podczas gdy dostaną się do wód lub gleby (bo uprzednio będą wrzucone do zwykłego kosza na śmieci) mogą w konsekwencji kumulować się w organizmach ludzi i zwierząt powodując trwałe uszkodzenie układów nerwowego, odpornościowego, wątroby, nerek, śledziony, a nawet zniekształcić kod genetyczny!