Daj meblom drugie życie

Kiedy znudzi Ci się już wystrój Twojego salonu, uznasz go za przestarzały czy niemodny, lub kiedy Twoje wygodne łózko zwyczajnie przestanie spełniać swoją główną funkcję, decydujesz się na zakup nowego mebla, wymianę dotychczasowego, nie zastanawiając się nawet przez chwilę, jaki los czeka Twoją wysłużoną wersalkę.

Nie pozbywajmy się bez namysłu starych przedmiotów. Przyczynimy się tym tylko do powiększenia już istniejącej góry śmieci. Palenie? Odpada! Jest to sposób bardzo niebezpieczny. Podczas spalania przykładowego stołu, lakier, który dotąd pokrywał materiał, z którego zbudowany był mebel, uwalnia niebezpieczne substancje, tj.: tlenki azotu, związki metali ciężkich, chlorowodory, które w sposób znaczący wpływają na zmiany nowotworowe w organizmie.

Domową metodą recyklingu jest.. najzwyczajniej zmiana ich zastosowania 🙂 Stara szafka może od tej pory służyć za taboret! Uzyskamy wtedy nowy, nietuzinowy przykład mebla oryginalnego, a poddane niewielkiej renowacji mogą zyskać wygląd pasujący nam do ogólnego zamysłu wnętrza pomieszczenia. Kiedy chcemy odświeżyć meble na własną rękę, musimy pamiętać, aby używając do tych celów farb i lakierów, które posiadają niewielką ilość związków lotnych.