Atłas – to warto wiedzieć!

Atłas, to obok jedwabiu materiał znany i lubiany przez wszystkich królów i władców – znany z historii i filmów, wykorzystywany do szycia królewskich ubrań i akcesoriów wypełniających królewskie komnaty. Atłas jest gładką tkaniną wytwarzaną z przeróżnych surowców, jednak charakteryzującą się tym, że z jednej strony jest on błyszczący, z drugiej zaś matowy.

Najczęściej wykonywany jest on z przędzy bawełnianej lub włókien wiskozowych. Kiedyś wyrabiany był z naturalnego jedwabiu. Materiał ten może być gładki, ale nie musi, bywa także wzorzysty. Dziś robi się z niego bieliznę, różnego rodzaju ubrania, suknie, a także stosuje, jako obicie mebli. Historia atłasu jest bardzo długa i sięga starożytności. Już od VI wieku naszej ery był wytwarzany i używany w Bizancjum, a od XII wieku poznano go i zaczęto wytwarzać w całej Europie zachodniej. W Polsce po raz pierwszy został wzmiankowany w dziełach Reja i Falibogowskiego. Zwany także hatłasem. Tkany od XVII wieku w Gdańsku i Brodach koło Lwowa.

Jednym z rodzajów atłasu jest satyna. Oba gatunki dzisiaj używane do produkcji bielizny i piżam, które dzięki charakterystycznej strukturze materiału są niezwykle lejące i delikatne.